Indische Literaire Salon zondag 25 oktober met: Renata Heru Utomo en Frank Vermeulen
Zwaar en licht wisselen elkaar af met deze bijzondere, maar vooral deskundige gasten. De moord in 1948 op de rechterhand van de eerste vice-president van Indonesië door Nederlandse militairen moest in de doofpot. Dat lukte maar ten dele. Frank Vermeulen (NRC) deed onderzoek.
De Chinees-Indonesische Renate Heru Utomo volgde het spoor van de thee en haar familie uit China, via Indonesië naar Nederland en schreef ‘Theebladeren van smaragd’. Op het eerste gezicht een romantisch verhaal, maar er zitten rafelranden aan.
Aanmelden: indischesalon@gmail.com
Locatie: Oud Burgeren Gasthuis (OBG), Prof. Cornelissenstraat 2, Nijmegen
Aanvang: 13:30 uur (zaal open 13:15 uur)
Entree: 12,50 euro, inclusief consumptie (graag gepast)
OBG-kortingspas 10,00 euro
Interviews en presentatie: Peter van Riel
Aanmelden kan tot en met 20 oktober.
Theebladeren van smaragd
Renate Heru Utomo is sinoloog, theesommelier en auteur van boeken over thee. Met haar passie voor thee maakt ze de rijke verhalen achter thee toegankelijk voor een breed publiek. Haar Chinees-Indonesische achtergrond biedt daarbij een persoonlijk perspectief, al groeide ze niet op met thee of de Chinese cultuur. Juist uit nieuwsgierigheid verdiepte ze zich later in de wereld van Chinese thee die in Indonesië een grote vlucht nam in de koloniale tijd. Zij schreef ‘Theebladen van smaragd. Een kopje vol geschiedenis’.
Renate Heru Utomo, Theebladeren van smaragd. Een kopje vol geschiedenis (Walburg Pers 2026).
De toegedekte moorden
Tijdens de Indonesië-oorlog brachten Nederlandse troepen zeker honderdduizend Indonesiërs om, vaak met grof geweld. Dit is de reconstructie van de politieke moord op slechts een van de slachtoffers. En niet de minste: Masdoelhak Nasoetion, de rechterhand van vice-premier Hatta. Maar het is ook de roerende geschiedenis van een Nederlandse vrouw en een Indonesische man die voor elkaar vielen in een tijd dat dit nog taboe was vanwege de koloniale rassendiscriminatie die ook doorwerkte in Nederland. Journalist Frank Vermeulen (onder meer NRC) publiceerde onlangs ‘Masdoelhak en Adriana. Of de toegedekte moorden van de Indonesië-oorlog’.
Frank Vermeulen, Masdoelhak en Adriana. Of de toegedekte moorden van de Indonesië-oorlog (Walburg Pers 2026).
