Ybo Buruma houdt Burgemeester Dales-lezing 2026

Van onze redactie
9 januari 2026

Ybo Buruma, voormalig raadsheer en hoogleraar strafrecht aan de Radboud Universiteit, verzorgt op vrijdagavond 30 januari 2026 de negentwintigste  Burgemeester Dales-lezing in het stadhuis van Nijmegen.

In zijn meest recente boek De onvoltooide rechtsstaat waarschuwt hij dat de verkeerde kant op gaat met de rechtsstaat. Wat betekent deze ontwikkeling volgens hem voor het non-discriminatiebeginsel waar Ien Dales zich sterk voor maakte?

Tijdens de avond wordt ook de dertigste Burgemeester Dales-prijs uitgereikt.

Lezing en prijs zijn genoemd naar voormalig minister van Binnenlandse Zaken en oud-burgemeester van Nijmegen Ien Dales (1931-1994). Zij maakte zich in die functies sterk voor anti-discriminatiemaatregelen en -wetgeving. De Stichting Burgemeester Dales Lezing organiseert de bijeenkomst.

De lezing geeft prominenten uit de samenleving gelegenheid zich uit te laten over het non-discriminatiebeginsel, zoals dat is verwoord in artikel 1 van de Grondwet. De lezing werd eerder uitgesproken door onder andere Natascha van Weezel, Ahmed Markouch, Gerdi Verbeet, Sinan Can, Gerard Spong, Jan Pronk, Inez Weski, Afshin Ellian, Fatima Elatik, Atzo Nicolaï, Alex Brenninkmeijer, Anil Ramdas en Femke Halsema.

De Burgemeester Dales-prijs bestaat uit een oorkonde en een bedrag van 500 euro. Hij is in het leven geroepen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van COC Nijmegen in 1996. Daarmee is het geen prijs dóór en vóór de LHBT-gemeenschap. Dat blijkt uit de lijst van laureaten van de afgelopen jaren. De prijs is dan ook bedoeld ter ondersteuning van mensen en organisaties die zich belangeloos inzetten voor de emancipatie van minderheden, de gelijke behandeling van achtergestelde groepen of de bestrijding van discriminatie in de breedste zin van het woord. De dertigste winnaar van de Burgemeester Dalesprijs zal binnenkort bekend worden gemaakt.

Lezing en prijsuitreiking zijn vrij toegankelijk. De bijeenkomst begint om 20.00 uur met koffie en ontvangst in het stadhuis. De lezing start om 20.30 uur. Naast de lezing staan de uitreiking van de Dalesprijs en een muzikaal intermezzo op het programma.

Om zeker te zijn van een plaats is het verstandig om op tijd aanwezig te zijn. De avond eindigt rond 22.00 uur. Na afloop kan er nog nagepraat worden tijdens de borrel.

Voorafgaand aan de lezing zullen leerlingen van het Mondial College Ybo Buruma interviewen over Artikel 1. Hierbij zal geen publiek aanwezig zijn.

Zie voor alle informatie over lezing en prijs: www.daleslezing.nl of bezoek onze pagina op facebook.

Over de spreker
Ybo Buruma (Veghel, 14 augustus 1955) is een Nederlands jurist gespecialiseerd in het strafrecht.
In de media gaf hij vaak uitleg over gerechtelijke uitspraken.
Van 1 september 2011 tot juni 2025 was hij raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden. Ook was hij hoogleraar strafrecht- en strafprocesrecht aan de Radboud Universiteit Nijmegen, waar hij sinds 2018 emeritus hoogleraar rechtsstaat is. Buruma nam deel aan de parlementaire enquete-commissie naar de IRT-affaire, is redacteur van het Nederlands Juristenblad en plaatsvervangend lid van het Centraal Tuchtcollege voor de Gezondheidszorg. Daarnaast was hij met regelmaat te zien of te horen bij actualiteiten programma’s waar hij uitleg gaf over gerechtelijke uitspraken.
Buruma publiceert over uiteenlopende onderwerpen als opsporingsmethoden, slachtoffers, fraude, zedendelicten, georganiseerde misdaad en de europeanisering van het strafrecht. Afgelopen juni kwam zijn meest recente boek uit: De onvoltooide rechtsstaat, waarin hij waarschuwt dat het de verkeerde kant op gaat met de rechtsstaat.


Dit bericht delen:

Advertenties