De vierde tentoonstelling in de HEMA-etalages aan de Augustijnenstraat gaat over de Wederopbouw van onze binnenstad in de jaren 1945-1965. De tentoonstelling is te zien vanaf 3 mei.
De binnenstad van Nijmegen werd, zoals bekend, bijna volledig verwoest door het Bombardement van 22 februari 1944 en de slag om de Waalbrug tijdens Market Garden in september dat jaar. Nadat de puinhopen waren opgeruimd moest de binnenstad opnieuw gebouwd worden.
Tussen 1945 en 1965 werd een totaal nieuwe stad gebouwd. De geschiedenis van die wederopbouw wordt in de zes HEMA etalages getoond.
Lege stad
In etalage 1 wordt een beeld gegeven van periode van de stad vóór de wederopbouw. Het puin van de verwoesting is opgeruimd. De stad is klaar om hersteld te worden. Daarnaast zijn er beelden te zien van de feesten ter gelegenheid van de bevrijding.
Hoe herbouwen?
Al snel na het bombardement was er een discussie over de toekomst van onze binnenstad. Belangrijk uitgangspunt was de zg. cityvorming: de binnenstad zou gevuld worden met winkels. Kleine bedrijfjes, werkplaatsen, ‘gewone’ woonhuizen kregen hun nieuwe plek aan de rand van het centrum of erbuiten.
De ‘city’ moest heel goed toegankelijk zijn voor het vervoermiddel van de toekomst: de auto. Er kwamen ruime straten (o.m. Augustijnenstraat, Burchtstraat) en een groot plein, Plein 1944, als evenemententerrein, als parkeerterrein en als overstapstation voor het openbaar vervoer.
Bouwen, bouwen!
In twee etalages worden beelden getoond van de wederopbouw van de stad in de periode 1945- 1965 en de specifieke kenmerken van de wederopbouwarchitectuur.
Het duurde, in verband met financien, gebrek aan bouwmaterialen en wet- en regelgeving tot 1950 voordat de wederopbouw goed op gaan kwam. Maar daarna werd er dan ook binnen vijftien jaar een gloednieuw centrum gebouwd. Een proces dat onder bezielende leiding stond van burgermeester Charles Hustinx.
Zo kreeg Nijmegen een typisch wederopbouwcentrum! Een voor Nederland unieke binnenstad met alle kenmerken van de wederopbouw. Die kenmerken worden in de etalages uitgebreid toegelicht.
Iconen en Kunst
De stadsschouwburg, H&M ( vroeger P&C) zijn iconische wederopbouwpanden, maar er zijn er veel meer. In één van de etalages een mooi overzicht van typische wederopbouwpanden
In de periode 1945-1965 is de binnenstad verfraaid met een keur aan kunstwerken, beelden, tegeltableaus en plastieken. In een van de etalages worden die kunstwerken getoond. Tevens is een QR-code geplaatst. Met de QR-code kan een rondwandeling worden gemaakt langs de wederopbouwkunstwerken in de binnenstad en vlak daarbuiten.
De expositie wordt georganiseerd door de stichting Nijmegen Wederopbouwstad en het Huis van de Nijmeegse Geschiedenis.
Foto via stichting Nijmegen Wederopbouwstad.